פעילויות אקסטרים לנוער – למה זה טוב?

סוגי פעילויות לנוער בסיכון

גיל ההתבגרות הינו הגיל שבו נחשבים הילדים כבני נוער והינו גיל מיוחד במינו שבו, אט אט הם מגלים את האופי והתכונות האישיות שלהם.
יש להם תחומי עניין משותפים עם בני גילם והם נהנים לבצע פעילויות אהובות שגורמות להם לכיף ולהנאה.
מכיוון שהם בעצמם מרגישים שהם כבר לא ילדים קטנים – הם עשויים למצוא את עצמם נמשכים לסגנון מיוחד כמו פעילויות אקסטרים לנוער שמצד אחד לא מסוכנות או מפחידות כמו אלה המיועדות ומתאימות למבוגרים – ומצד שני – יש בהן הרבה עניין ומתח מאשר אלה של הילדים.

מה נחשב בתור פעילות אקסטרים?

המילה בעברית המקבילה למילה אקסטרים היא אתגר.
כל פעילות של ספורט אתגרי – רגלי או מוטורי תיחשב כמשימת אקסטרים וכשמה כן היא – יהיה בה סיכון בדרגה כלשהי.
ברוב המקרים יהיה מדובר בפעילויות המלוות באקשן, ספורט, תחרותיות ומאמץ גופני. יחד עם זאת ייתכן והפעילויות תהיינה קשורות דווקא לטיולי שטח, נסיעה ברכבים מיוחדים או אפילו משחק מלחמה בלייזר בין עצי יער צפופים.
למרות שאין הגדרה אחידה לפעילויות אקסטרים – הכוונה היא ליציאה החוצה למרחב הפתוח ולא לפעילויות שבהן מגיעים אל מקום סגור לפעילות רגועה ומונוטונית.

למה צריך להתאים פעילויות אקסטרים לנוער?

בני נוער מתבגרים הם אנשים בעלי כוחות פיזיים בלתי מבוטלים.
גם הנערים וגם הנערות חייבים למצוא תעסוקה בריאה שמתאימה לפריקת אנרגיות בצורה מבוקרת שתתאים גם לתחומי העניין שלהם. כיום ניתן למצוא לא מעט פעילויות אקסטרים המתאימות לגילאי הנוער ובכלל פעילויות ODT.
מדובר בפעילויות שיש בהן הרבה מאד גיבוש, עבודת צוות, התחשבות האחד בשני ושיתוף פעולה כך שבנוסף לפעילות הפיזית עצמה יש הרבה מאד ערך ולמידה בביצוע הפעילות ולכן היא מועדפת כיום על מנחי סדנאות רבים או על הורים שמחפשים פעילויות שמתאימות לגילאים אלה.

מתי כדאי לשלב פעילות אקסטרים?

פעילויות אקסטרים לנוער או לכל בני המשפחה מתאימות לטיול משפחתי, ליום גיבוש כיתתי או לכל אירוע או סיטואציה שבה רוצים שלבני הנוער תהיה פעילות מעניינת ללא שעמום.
פעילויות האקסטרים המוכרות כיום מהוות פתרון מצוין עבור בני נוער שנוטים להימשך לטלפונים הניידים או למסכי המחשב והטלוויזיה וכך מושגות בעצם כמה וכמה מטרות – גם פעילות גופנית ופיזית, גם עניין בתחום חדש וגם אינטראקציה עם חברים או בני נוער אחרים שהכירו זה עתה לצורך הפעילות.

צרו קשר