סדנאות העשרה לילדים ולנוער

הסדנאות נבנות באופן ייחודי לפי אופי, גיל וצרכי הקבוצה על מנת להעביר את המסר בצורה עניינית, חווייתית ובלתי נשכחת. רק אז תראה את השינוי וכך תוכל לשמרו.

גיל הנעורים כתקופה מכרעת בעיצוב הגישה והדעות של בני הנוער, מהווה הזדמנות לשינוי והטמעת ערכים חינוכיים שילוו את הנערים לאורך זמן, לכן בנינו סדנאות המתמקדות בנושאים רלוונטיים שיתווספו לארגז הכלים שהנערים רוכשים בתקופה זו. הסדנאות מקנות כלים שיאפשרו לנערים להתמודד עם פיתויים וגירויים שליליים, לחץ חברתי שלילי, זיהוי מקרים ותגובות תוך לקיחת עמדה הדוגלת בעקרונות הנער ויצירת מנגנוני הגנה ושליטה עצמית במצבי סיכון עם אפשרות לשינוי המצב הקיים.

הסדנאות מתבצעות במתכונת של בין 1-5 מפגשים. בהתאם לבקשת הלקוח.

סדנאות אלו הן פעילויות קבוצתיות לילדים המעבירות ערכים בצורה חווייתית, אתגרית ושוברת שגרה. בסופה של כל פעילות מתבצעים דיונים ושיחות קבוצתיות ואישיות תוך הצגת עמדתם של הנערים והעלאת מסקנות מהפעילות .

פתרונות בלתי פורמליים להתמודדות עם בעיית קשב וריכוז אצל נערים

בין הסדנאות המוצעות:

אלכוהול והשלכותיו (ט' – יב') – סדנא ייחודית המתמקדת בשינוי ראיית העולם של הנערים כלפי אלכוהול והשלכותיו. מתן ידע כחלק מהפעלה קבוצתית במשימות אתגריות וחווייתיות. בסיום מתבצע דיון אודות הפעילות והמסרים שהועברו בה. מסרים המועברים בפעילות:

  •  איך אני נראה מנקודת המבט של חבריי תחת השפעת אלכוהול.
  •  התמודדות עם לחץ חברתי של חבריי.
  •  חיזוק המשמעת העצמית שלי.
  •  עזרה ותמיכה לחבריי הנתונים תחת השפעת אלכוהול.

מניעת אלימות (ז' – יב') – פעילות אתגרית חווייתית המדמה סיטואציות שלקוחות מהחיים וגורמות לנערים להתמודד עם מצבי לחץ, איבוד שליטה וכעס. בדרך זו מוצגת מראה בפני הנערים ומשקפת עבורם דפוסי התנהגות הקיימים בחברה ואת הצורה בה הם מתנהלים בזמן אמת. בסופו של דבר נעלה דיון בשיתוף המשתתפים ונדבר על הרגשות שעלו תוך כדי הפעילות.

מניעת השימוש בסמים (י' – יב') – סדנא המעבירה מידע על ההשלכות השימוש בסמים: פיזיות, מנטאליות, חברתיות. בניית מצבים דומים לחיים שבהם הנערים מתפתים לסמים ובסופו של דבר הסכנות הטמונות בכך. הפעילות מועברת בצורה חווייתית דרך פעילות אתגרית ולבסוף משאירה חותם בראשם של הנערים ומלמדת הבחנה למנורות האזהרה.

העלאת המודעות לבטיחות בדרכים (א'– יב') – פעילות ערכית ומשמעותית המדמה סיטואציות מהחיים ומשקפת את התנהגותנו על הכביש וכהולכי רגל. מטרת הפעילות היא להעלות את המודעות למקרים ותגובות שאנו כנהגים וכהולכי רגל חשופים אליהם, מהם הסיבות להתנהגות זו ואת המודעות לסיכונים המתחוללים בכבישים והשלכותיהם על חיינו ועל חיי הסביבה שלנו, זאת במטרה להטמיע שינוי תפיסתי והתנהגותי בדרכים. הפעילות מועברת בצורה חווייתית המשלבת משימות קבוצתיות ואינדיבידואליות. התכנית מאושרת ע"י הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. 

הגנה עצמית (ד' – יב') – פעילויות המשלבות מתן כלים להגנה עצמית והעלאת הביטחון העצמי תוך שילוב של משימות התמודדות והתגברות על פחדים עם חיזוק הכושר המנטאלי והפיזי. קיימת אופציה לבצע סדנא זו לנערות בלבד.

העלאת הדימוי העצמי וקבלת השונה (ז' – יב') – פעילות בזוגות. הפעילויות מתמקדות בהעצמה הדדית של הנערים ומחזקות את הביטחון העצמי ומפתחות את ה"אני" הפנימי של הנערים ואת זהותם האישית תוך חיבור לרגשות שליליים בניסיון לשנותן על ידי שינוי התפיסה והעצמת תחושת המסוגלות. משימות אתגריות וחשיבה יצירתית בזוגות.

צרו קשר