פעילות לנוער בסיכון

חברת פאנתום חוויה ואתגר מבצעת ומעבירה סדנאות וימי פעילות לנוער בסיכון, נערים עם הפרעות קשב וריכוז, נערים אשר מגיעים מבתים עם מצבים סוציו אקונומיים נמוכים ונערים שפרשו ממסגרות חינוכיות.

החשיבות של פעילות מעצימה לנוער בסיכון

בני נוער בסיכון מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים בחייהם, וכתוצאה מכך הם עשויים לסבול מקשיים נפשיים ופסיכולוגיים רבים אשר יכולים להשפיע באופן שלילי על חייהם. אחת הדרכים היעילות ביותר לטפל בבני נוער בסיכון היא על ידי בניית פעילויות וסדנאות מעצימות שיעלו את הביטחון העצמי, יפחיתו התנהגויות שליליות, ישפרו את המוטיבציה הכללית, יחדדו את כישורי החיים ויעניקו כלים להתמודד טוב יותר עם אתגרים יומיומיים, התנהגויות מסוכנות ומצבי לחץ אליהם אותם בני נוער נחשפים במהלך חייהם. פעילויות, סדנאות ותכניות שנתיות ובעלות המשכיות, יכולות ליצור שינוי מהותי ולעזור לבני הנוער להשתלב בקבוצה ובחברה שוב, בצורה יותר חיובית.

כל תהליך מוצלח מתחיל במדריך הנכון

פעילות לנוער בסיכון חייבת לעבור על ידי מדריך שיכול להזדהות עם הנערים ומגיע מעולם דומה לשלהם, אנו בוחרים מדריכים איכותיים אשר מכירים את עולם הנערים, את השפה שלהם ויודעים מקרוב מה עוברים הנערים בחיי היום יום, המדריך יוצר יחד עם המשתתפים מצבים המוגדרים כמצבים מסוכנים דרך פעילות אתגרית וביצוע משימות מיוחדות אשר דורשות מבני הנוער לצאת מאזור הנוחות ולהתמודד עם רגשות של חוסר ביטחון עצמי, פגיעה בכבוד שלי, התמודדות עם לחץ חברתי, עמידה מול קהל, חדירה לפרטיות ועוד.
המדריך ממחיש סיפורים מהחיים דרך המשימות והפעילויות שהוא מציב בפני הנערים ויחד עם המשתתפים חושבים על הפתרון האידיאלי לסיטואציה אליה הם נקלעו, ביצירת סביבה תומכת, בעידוד המשתתפים להצלחה, בהצגת המשימה בצורה ברורה וביצירת תחושת הצלחה ומסוגלות של הנערים.

bicycle-tour-768x490

התאמת הפעילות לצרכים ספציפיים

בני נוער בסיכון מתמודדים עם אתגרים רבים במהלך חייהם, המצבים המסכנים אליהם הם חשופים בתדירות גבוהה מובילים אותם להתמודד עם קשיים בתפקוד יומיומי, דיכאונות, חוסר תפקוד ונשירה ממסגרות לימודיות, ולעיתים גם התנהגות עבריינית והתמכרות לסמים ולאלכוהול. בנוסף, לא פעם יש להם קשיים להשתלב חברתית. חוויות כאלו ואחרות ללא ספק פוגעות בתחושת הערך העצמי, בני נוער בסיכון סובלים מחוסר ביטחון עצמי, היעדר מוטיבציה או תחושת מסוגלות וכדומה, ולכן הם זקוקים לא פעם להתערבות חיצונית ומקצועית, כדי "לחזור לתלם".
יום פעילות לנוער בסיכון יכול להביא עמו תחושת הצלחה גדולה והשפעתו על הנערים משמעותית ומובילה לשינוי תפיסה ושינוי דפוסי התנהגות. הפעילות ניתנת להתאמה על פי צרכי הלקוח והקבוצה.
חלק מהערכים עליהם אנו מדברים בפעילות לנוער בסיכון הינם: ריסון אלימות, מניעת שימוש באלכוהול וסמים, התמודדות עם לחץ חברתי שלילי, כוחה של קבוצה והשפעתה על התוצאות, התמודדות עם פגיעה בכבוד, העלאת ביטחון עצמי, חיזוק האמונה בעצמי, היכולת לא לוותר וחיזוק תחושת המסוגלות. הפעילות עצמה חווייתית ומעודדת את בני הנוער לצאת מאזור הנוחות ולגלות את עצמם מחדש, תוך הצפת הרגשות והמחשבות שלהם במהלך דיון פיתוח.

סדנאות לנוער בסיכון

סדנאות לנוער בסיכון

יש סוגים שונים של פעילויות לנוער בסיכון, וכאשר הן מתוכננות נכון, הן יכולות לעשות שינוי משמעותי, גם אם מדובר בסדנה חד פעמית. כאשר התוכן והפעילות עצמה משמעותיים, ההשפעה תהיה גדולה וניתן בהחלט להצליח לעורר מחשבה ולהוביל לרצון ליצור שינוי בחיים. סדנאות ייעודיות לנוער בסיכון יכולות לעזור לשנות את הגישה לחיים, להעניק זווית ראייה חדשה, לשפר את הביטחון העצמי, להעצים את האמון ותחושת האני , להגדיל את הערך העצמי, להקנות מיומנויות לפתרון בעיות, ללמד כיצד לשתף פעולה ולעבוד יחד כצוות, ולעזור למשתתפים לפתח כישורים חברתיים.
יש סדנאות בנושאים שונים והשתתפות בסדנה שכזו יכולה ליצור שיפור משמעותי ולצמצם את ההתנהגות האנטי חברתית.

טיולי הישרדות ופעילויות בטבע

טיולים בטבע יכולים לתרום המון וללמד את בני הנוער להציב מטרות ולסמן יעדים, הם הרבה יותר מ"סתם" טיול, אלא אמצעי עזר לשיפור עצמי, ודרך לרכוש כלים ומיומנויות בסביבה חדשה. אחת הדרכים לטפל בבני נוער בסיכון בטבע היא על ידי אימון ODT, מדובר בשיטה חינוכית וחווייתית אשר מציעה יתרונות רבים למשתתפים. היא לקוחה מעולם העבודה אך יעילה לא פחות על בני נוער שלומדים באמצעותה לשתף פעולה עם חברי הקבוצה, לתקשר בצורה יותר טובה, ולשפר את היעילות של הפרט בקבוצה, כדי לתרום לקבוצה מצד אחד, ומצד שני לעזור לו לזהות ולממש את הפוטנציאל האישי. 

תכניות תהליכיות לנוער בסיכון

תכניות תהליכיות

אם רוצים להוביל לשינוי אמיתי, כדאי לבחור בתהליך על פני מפגש חד פעמי. לסדנאות של יום או כמה ימים יש השפעה, והן יכולות בהחלט לפתוח דלת לשינוי, אך תהליך ארוך טווח שכולל מפגש קבוע אחת לשבוע, מעניק לבני נוער בסיכון את הסביבה התומכת לה הם זקוקים כדי לגדול ולהתפתח. זהו אינו עוד מפגש חד פעמי שאחריו חוזרים לחיים, אלא תכנית שנתית שכוללת סדרת מפגשים עם מדריך בנושאים ספציפיים, ביניהם: גרפיטי, קרב מגע, הכנה לצה"ל, ימי גיבוש (ODT) ועוד.

במסגרת התכנית בני הנוער עוברים תהליך שמותאם עבורם אישית, הם נחשפים לנקודות החוזק והחולשה שלהם כיחידים וכקבוצה, ומסמנים לעצמם יעדים עד שמגיעים לאירוע השיא בסוף התכנית עצמה. מלבד פעילויות מאתגרות וחווייתיות, כל מפגש כולל גם שיח, המאפשר להציף שאלות ולהגיע למסקנות משותפות שישפיעו על החוויה ויאפשרו להשיג את היעדים שהוצבו בצורה יותר טובה.

היעילות של תכניות תהליכיות לנוער בסיכון מאוד גדולה. במסגרת התכנית המשתתפים יוצרים קשרים חברתיים חדשים, משפרים את ההישגים שלהם בתחומי חיים שונים, המון פעמים נרשמת ירידה בהיקף ההתנהגות השלילית ושיפור המוטיבציה האישית. כמו כן המשתתפים רוכשים מיומנויות חדשות שלא היו להם לפני כן, מה שמאפשר להם לגלות יותר אחריות, בגרות ולמצוא פתרונות חדשים למצבים שונים.

יחד, אפשר להשפיע

מטרתן של פעילויות לנוער בסיכון היא לתת מענה לצרכים שלהם, לקדם את רווחתם ולסייע להם להתמודד טוב יותר עם אתגרים עמם הם מתמודדים בחיים. לפרטים נוספים אודות הפעילויות, הסדנאות והתכניות התהליכיות שאנו מעבירים אנו מזמינים אתכם להצטרף לעשרות הלקוחות המרוצים שלנו, ביניהם: מציל"ה, פרוייקט מיל"ה, עיר ללא אלימות, רשת עתיד, קידום נוער, החברה למתנ"סים, המפעל להכשרת ילדי ישראל, משרד החינוך ועוד, וליצור שינוי אמיתי בחייהם של אלו הזקוקים לו!

צרו קשר